Popularne posty

wtorek, 31 stycznia 2017

Czy chrześcijanka może nosić spodnie i bikini ??


Niedawno pod jednym z moich wpisów zostałem zapytany czy kobieta może nosić spodnie. W tym wpisie będę chciał odpowiedzieć na to pytanie i napisać trochę o ubiorze. Ubrania to temat dotyczący wszystkich, a patrząc na promowane na świecie mody, trendy na wzór Sodomy dobrze przyjrzeć się temu zagadnieniu, bo przez zły ubiór można samemu grzeszyć i innych prowadzić czy zachęcać do grzechu.


Temat dotyczy również mężczyzn, męskiego ubioru - a nie tylko kobiet. Oczywiście te zagadnienia interesują nas chrześcijan, bo dla ludzi ze świata, nie mającego ducha Chrystusowego zdanie BOGA na temat nagości, odpowiedniego ubioru, negliżu, zwracania uwagi na siebie, kuszenia itd to głupstwa i nie będzie żył wg nich - " Lecz cielesny człowiek nie pojmuje tych rzeczy, które są Ducha Bożego. Są bowiem dla niego głupstwem i nie może ich poznać, ponieważ rozsądza się je duchowo " - 1 list apostoła Pawła do Koryntian 2:14 UBG


Moim zdaniem chrześcijanka może nosić spodnie ALE ... są spodnie i spodnie. Nie jestem specjalistą od mody damskiej, więc podam biblijne kryteria ubioru i wg nich będzie można lepiej ocenić czy dane ubranie przystoi chrześcijance / chrześcijaninowi czy nie przystoi aby je zakładać na siebie.


- czy zakładam dane ubranie aby zwracać na siebie uwagę, afiszować się ?? - motyw serca

- czy zakładam dane ubranie aby wzbudzać u kogoś pożądanie seksualne ?? - motyw serca

- czy dane ubranie uwydatnia jakieś części ciała, które najczęściej wzbudzają pożądanie ??

- czy dane ubranie jest skromne, przyzwoite czy jest z gatunku negliżu, wulgarności, rozwiązłości itd.

- czy dane ubranie wpisuje się w coraz większy bezbożny styl rozpasania seksualnego, rozwiązłości, bezwstydu, afiszowania ciała, negliżu, wzbudzania pożądliwości seksualnej, chełpliwości, przechwalania się itd.

- czy ubieram się stosownie do okazji. Np nie idę na pogrzeb lub ślub w dresach. Dresy to nic złego, ale założone na nieodpowiednią okazje będą złym świadectwem, czymś nieprzyzwoitym a tak chrześcijanin nie powinien postępować. 

- czy ... inne kryteria niżej, no i w natchnionej Biblii


" Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla kościoła Bożego;

33 Tak jak i ja się wszystkim we wszystkim podobam, nie szukając w tym własnej korzyści, ale korzyści wielu, aby byli zbawieni." - 1 Koryntian 10:32-33 UBGPodobnie też kobiety niech się zdobią ubiorem przyzwoitym [ kosmios 2887 ], ze wstydliwością [aidos 127 ] i umiarem [ sophrosyne 4997 ], nie z zaplatanymi włosami albo złotem, albo perłami, albo kosztownymi strojami;
10 Lecz dobrymi uczynkami, jak przystoi kobietom, które uznają się za pobożne." - 1 list apostoła Pawła do Tymoteusza 2:9-10


Paweł tutaj nie mówi, że nie można dbać o fryzurę, albo nie można mieć jakiejś biżuterii. Wskazuje co powinno być priorytetem, a co powinno być z tyłu. Pokazuje że duchowy, wewnętrzny człowiek powinien być piękny i to powinno być ozdobą - na świeczniku. A nie jak u świata - na świeczniku są tylko ubrania, klejnoty, ciało a w środku zgnilizna, grzech. Paweł nie zakazuje robienia np warkoczy, czy jakiejś fryzury i nie zakazuje biżuterii ale sugeruje żeby to było w skromnym, przyzwoitym, czystym wydaniu a nie jak u bezbożnego świata gdzie te rzeczy są priorytetem i w jak największym, jak najbardziej luksusowym, afiszującym wydaniu - tak aby zwracać uwagę na siebie. Tak aby pożądać ich i ich rzeczy - aby ich wszyscy mieli na ustach. 


A wielu wierzących nie tylko będąc w świecie wybiera się jak bezbożny świat, ale również gdy spotykają się z innymi chrześcijanami - ich ubiór przypomina ubiór ludności Sodomy, a nie ubiór ludu Bożego, który nie jest z tego świata jak powiedział MISTRZ. 

Ani brat ani siostra nie powinni swoim ubiorem czy negliżem wzbudzać uwagi, rozpraszać czy kusić - nikogo, a tym bardziej innych braci czy siostry i to na zgromadzeniu, gdzie uwaga, umysły powinny być skupione na PANU JEZUSIE, na BOŻYM SŁOWIE a nie na jakichś częściach ciała brata czy siostry, lub jakichś  afiszujących biżuteriach, gadżetach itd. 


KOSMIOS - uporządkowany, cnotliwy, przyzwoity, skromny, dobrze zorganizowany, dobrze ułożony, przystojny, porządny, stateczny


AIDOS - wstyd, poczucie wstydu, skromność  - AIDOS poprzedza i zapobiega przed hańbiącym, niegodnym czynem. Kto go nie ma ten nie widzi nic złego na przykład w ubiorze który jest z gatunku negliżu czy całkowitej publicznej goliźnie - filmy pornograficzne, nudyści.  


SOPHROSYNE - zdrowy rozum , roztropność, powściągliwość, opanowanie. Solidny umysł który sprzeciwia się lekkomyślności, niestosowności, nieopanowaniu, zmysłowości, żądzom, światowym pożądliwościom, dumie. Umysł który widzi prawidłowo stan rzeczy. Ma trzeźwy obraz - nie zniekształcony. Lecz ty masz czoło kobiety wszetecznej, nie znasz już wstydu " - Księga Jeremiasza 3:3b Biblia Warszawska

Ludzie mają coraz mniej wstydu, coraz więcej osób nie ma go w ogóle. Dobrze by było abyśmy my byli inni. Z telewizji, filmów, gazet, internetu, bilbordów i innych  BEZWSTYD wylewa się coraz większym strumieniem. Dzieci w tym bagnie wyrastają, naśladują rodziców, rówieśników, rodzeństwo, bohaterów bajek i filmów i tak z roku na rok Sodoma jest coraz większa. Coraz większy negliż i coraz większa aprobata negliżu, bezwstydu, publicznej seksualności. Coraz większe jest zachwalanie tego przez różnych znanych ludzi a to co czyste, skromne, dobre, przyzwoite, godne naśladowania - jest wyśmiewane, lekceważone, uważane za starodawne, nieaktualne. Wielu chrześcijan również przenika tą zgnilizną ...


" Czy się wstydzą, że popełnili obrzydliwość? Oni nie potrafią się wstydzić, nie umieją także się rumienić. Dlatego padną wśród poległych, runą, gdy ich nawiedzę - mówi Pan " - Księga Jeremiasza 6:15 BW

Czy się wstydzą, że popełnili obrzydliwość? Oni nie potrafią się wstydzić, nie umieją także się rumienić. Dlatego padną wśród poległych, runą, gdy ich nawiedzę - mówi Pan" - Księga Jeremiasza 8:12 - porównajcie re dwa wersety = powtórzenie ich, nie jest błędem, przypadkiem ale ważnym przekazem. 


                                                               BIKINI itp


Upicie się w domu to grzech, a upicie się w barze nie jest grzechem ?? Oczywiście że jest również w barze. Chodzenie w bieliźnie po mieście wielu ( jeszcze ) uznałoby za nieprzyzwoite, ale taka sama lub mniej zakrywająca "bielizna kąpielowa" nie jest uznawana za nieprzyzwoitą. Świat daleko odszedł od BOŻYCH norm, granice są przesunięte tak daleko że to PAN musi otworzyć człowiekowi oczy aby zobaczył że basenowy, letni negliż to nadal negliż i nieważne że świat ma inne zdanie. 


I nie wystawiaj nas na pokusę, ale wybaw nas od złego " - Mateusz 6:13 - BÓG nie kusi - chodzi tu o prośbę do BOGA aby zachował nas od prób, a jeśli przyjdą to aby udzielił nam siły bo w nas jej nie ma. Skoro mamy się, modlić tak i modlimy się to po co wystawiać się samemu na pokusę. Wiem jak jest nad jeziorem czy na basenie - wiem jakie są tam widoki - w starym życiu bywałem i na basenie i nad jeziorem aby się kąpać.

Wiadomo przecież w jakich strojach ludzie tam się kąpią, opalają i po co samemu wystawiać się na pokusę, ale i po co swoim ciałem innych wystawiać na pokusę ?? Może ktoś powie : " ja jestem mocny i takie miejsca nie szkodzą mi ". Ale może ty będąc tam szkodzisz innym - ludziom ze świata lub braciom i siostrom w Chrystusie, którzy od ciebie dostają zły przykład i ktoś słabszy od ciebie - również zacznie chodzić w takie miejsca i upadnie w grzech seksualny, lub jakiś inny. Albo będzie powodem upadku dla kogoś innego. Nie bądźmy w zachowaniach egoistami - m.in : 1 Koryntian 8:11-13.


Czy strój kąpielowy jest strojem w którym chrześcijanin może prezentować się przed ludźmi ze świata lub braćmi i siostrami w wierze ?? Czy jest to skromny, przyzwoity strój, zakładany ze wstydliwością ?? Jeśli to jest strój wpisujący się w biblijne, BOŻE kryteria to co jest strojem nieprzyzwoitym, nieskromnym ?? :)  . Jeśli kąpielowe stroje [ publiczne chodzenie w nich ] nie są bezwstydem - Co więc jest bezwstydem ?? przepasanie się  dwoma sznurówkami ??  :) ☺☺☺


Są części ciała, które powinny być zakryte i to nie tak jak przez strój kąpielowy :) ... " A te, które uważamy za mało godne szacunku, tym większym otaczamy szacunkiem, a nasze wstydliwe członki otrzymują większe poszanowanie.24 Natomiast nasze przyzwoite członki tego nie potrzebują. " - 1 Koryntian 12:23-24a UBG - prezentowanie ciała, powinno być zarezerwowane dla męża/żony i to w sypialni, a nie publicznie.


Kobieta czy mężczyzna mogą być przyzwoicie, skromnie ubrani a i tak mogą być obiektem bezprawnego pożądania seksualnego, ale to już grzech tej osoby która pożąda. Brat czy siostra są niewinni. Ale jeśli ubierają się wyzywająco, nieprzyzwoicie, bezwstydnie to również i oni mają grzech. Ten który pożąda odpowie za siebie - nie jest usprawiedliwiony czyimś negliżem. 


Gdy Adam i Ewa zgrzeszyli, zbuntowali się i zobaczyli że są nadzy poczuli wstyd. Upletli sobie przepaski z liści figowych ale nadal czuli się nadzy i też tacy byli w oczach BOGA - nadzy duchowo, ale i nadzy cieleśnie i PAN dał im odzienie zakrywające znacznie więcej ciała niż ich przepaski.
Dzisiaj świat chodzi w takich "przepaskach" negliżu i nie czuje wstydu. 


Ciało w stroju kąpielowym, bikini to nie jest składanie ciała jako ofiary świętej, miłej BOGU [ chyba że ktoś pływa w prywatnym basenie lub nad jakimś jeziorem w dziczy i nikt go nie ogląda ] -- " Proszę więc was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście składali wasze ciała jako ofiarę żywą, świętą, przyjemną Bogu, to jest wasza rozumna służba.
2 A nie dostosowujcie się do tego świata, ale przemieńcie się przez odnowienie waszego umysłu, abyście mogli rozeznać, co jest dobrą, przyjemną i doskonałą wolą Boga." - Rzymian 12:1-2 UBG - no właśnie nie dostosowujmy się do tego świata. NIE WAŻNE ŻE KOLEŻANKI, KOLEDZY W PRACY CHODZĄ UBRANI NIEPRZYZWOICIE. NIE WAŻNE ŻE LUDZIE W INNYCH MIEJSCACH NIE WIDZĄ W JAKIMŚ UBIORZE NICZEGO ZŁEGO -- NIE DOSTOSOWUJMY SIĘ DO MÓD, NORM ŚWIATA, BO ON JEST CORAZ BARDZIEJ ZDEMORALIZOWANY, ZEPSUTY.


Umiłowani, proszę was, abyście jak obcy i goście powstrzymywali się od cielesnych pożądliwości, które walczą przeciwko duszy. " - 1 list apostoła Piotra 2:11 UBG


" Niech nikt nie lekceważy twego młodego wieku; lecz bądź dla wierzących przykładem w mowie, w postępowaniu, w miłości, w duchu, w wierze, w czystości " - 1 Tymoteusz 4:12 UBG ---- bądźmy dobrym przykładem a nie złym --->> " Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy we mnie wierzą, lepiej byłoby dla niego, gdyby zawieszono mu u szyi kamień młyński i utopiono go w morskiej głębinie. " - Mateusz 18:6 UBG 


Może ktoś teraz nie ma pożądliwości na np letnie kąpiele, ale za kilka miesięcy może przyjść na kogoś taka pożądliwość ale trzeba w PANU JEZUSIE zaprzeć się siebie, ukrzyżować to a nie siebie i innych wystawiać na grzech : " Lecz ja wam mówię: Każdy, kto patrzy na kobietę, aby jej pożądać, już popełnił z nią cudzołóstwo w swoim sercu. " - Mateusz 5:28 - tak samo dotyczy sióstr w Chrystusie.

Zasady przyzwoitości dotyczą jednej i drugiej płci. Niech PAN JEZUS udziela nam mądrości abyśmy zawsze ubierali się i postępowali w czystości, w skromności, przyzwoitości. Byli dobrym przykładem tak dla świata jak i dla braci i sióstr. Oby sól nie straciła swego smaku. 

Chrześcijanka może chodzić w spodniach, ale w przyzwoitych - a są różne rodzaje, kroje itd. Jedne są nieprzyzwoite, ale są zapewne i przyzwoite. Jeśli ma problem ze spodniami to może zakładać spódnice itp. Ja nie będę ustalał jakie mają być parametry :) , niech każda osoba zanim coś kupi, założy zastanowi się w modlitwie, prosi PANA o prowadzenie. ON jest NAUCZYCIELEM .... Tak samo chrześcijanin nie powinien wybierać nieprzyzwoitych rzecz. 


" Po ludzku mówię, z powodu słabości waszego ciała. Jak bowiem oddawaliście wasze członki na służbę nieczystości i nieprawości, aby czynić nieprawość, tak teraz oddawajcie wasze członki na służbę sprawiedliwości, abyście byli uświęceni." - Rzymian 6:19 

" Bóg bowiem nie powołał nas do nieczystości, ale do świętości." - 1 Tesaloniczan 4:7 
lepiej odpuścić sobie jezioro skoro ma to nas lub innych prowadzić do grzechu czy odstępstwa i później skończyć w innym jeziorze : jeziorze ognia : 21 rozdział Objawienia Jana
2 komentarze:

  1. Dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. proszę :) , również pozdrawiam , Dominik

      Usuń