środa, 9 sierpnia 2017

miłość mocniejsza od śmierci i słodsza od najlepszego miodu część 3 nie myśli nic złego
" Miłość [ agape ] nie myśli nic złego " - 1 list apostoła Pawła do Koryntian 13:5d. ...... " miłość wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa, wszystko przetrzyma." - 1 Kor 13:7 Uws. Biblia Gdańska 

Miłość nie przechowuje doznanych krzywd, zranień. Każdy z nas wiele raz otrzymał od innych jakieś zło, doznał krzywd, zranień - ale miłość - agape nie utrzymuje tego jak księgowy w swych rachunkach, ale wymazuje je z rejestrów. Nie ma żalu do tej osoby co jej uczyniła jakieś zło. Nie nosi w sobie niechęci, wrogości, gorzkości, różnych żali. Nie szuka tym bardziej zemsty, nie nosi nieprzebaczenia, wrogości, niechęci, nieprzyjaźni. 
Miłość przebacza, zapomina o doznanych krzywdach co sprawia że nie psuje, nie rujnuje relacji, społeczność ... 


Często gdy dochodzi do jakiegoś konfliktu, kłótni czy dyskusji ludzie odkopują  jakieś stare wzajemne krzywdy, zranienia i zaczynają się nimi obrzucać. " Ty wtedy zrobiłeś mi to ... " , " a ty nie jesteś lepszy bo zrobiłeś to i to ... " , " a ty zraniłeś mnie tym i tym .... " , " a ty mi powiedziałeś to i to ... " - miłość nie przechowuje krzywd ale je wymazuje i nie wypomina ich ---- MIŁOŚĆ PRZEBACZA, A WIĘC NIE WRACA JUŻ DO UCZYNIONEGO ZŁA, KRZYWDY. JEŚLI NADAL WRACA, WYPOMINA KOMUŚ KRZYWDY, ZRANIENIA to nie wybaczyła i nie postępuje w miłości agape.

logidzomai - [ myśli ] - oznacza oprócz myślenia, rozważania również m.in : rachować, obliczać, liczyć. Stara natura ma to w sobie aby rejestrować doznane krzywdy, aby rozpamiętywać nad tym i to rzutuje na relacje między pokrzywdzonym a tym który uczynił krzywdę. Stara natura nie chce zapomnieć, nie chce przebaczyć. Nie chce wymazać z rejestrów doznanej krzywdy, ale chce ją przechowywać, pielęgnować i często szukać zemsty. Miłość nie rozmyśla jak oddać złem za zło. Stara natura obraża się, gniewa. Daleko jej do przebaczenia, zapomnienia o krzywdach czy nie wspominania ich. Miłość agape już nie wspomina ich, nie wypomina. Wypominanie, wspominanie komuś czegoś nie idzie w parze z miłością, z przebaczeniem. 
Im więcej skupiania się na sobie, tym bardziej człowiek przetrzymuje zranienie. " Bóg bowiem był w Chrystusie, jednając świat z samym sobą, nie poczytując [ logidzomai]  ludziom ich grzechów, i nam powierzył to słowo pojednania." - 2 Koryntian 5:19 - 

" Podczas pierwszej mojej obrony nikt przy mnie nie stanął, lecz wszyscy mnie opuścili. Niech im to nie będzie policzone [ logidzomai] " - 2 Tymoteusz 4:16 - Paweł mógł trzymać urazę do swych przyjaciół, którzy go opuścili, zostawili samego gdy był w więzieniu. Mógł mieć gorzkie żale do nich, nieprzebaczenie. Mógł wypominać im to. Ale on nie zrobił żadnej z tej rzeczy. Przebaczył im, nie przechowywał urazy w swym sercu, nie wypominał im tego, ale prosi aby im to nie było policzone. 


Nieprzebaczone urazy psują człowieka. Zajmują jego umysł. Ma zgorzknienie, smutek i inne złe rzeczy zamiast radości, pokoju...... " Nienawiść wznieca kłótnie, a miłość zakrywa wszystkie grzechy. " - Przysłów Salomona 10:12 ...... " Przede wszystkim miejcie gorliwą miłość jedni dla drugich, bo miłość zakrywa mnóstwo grzechów. " - 1 list Piotra 4:8 Uwspółcześniona Biblia Gdańska 


                                                               miłość nie przypisuje z góry złych motywów, intencji, zamiarów


" Stało się potem, że umarł król Ammonitów i został po nim królem jego syn Chanun. (2) Wtedy Dawid rzekł: Okażę przychylność Chanunowi, synowi Nachasza, jak jego ojciec mnie okazał przychylność. I wyprawił Dawid posłów, i kazał wyrazić mu przez swoje sługi współczucie z powodu zgonu jego ojca. I przybyli posłowie Dawida do ziemi Ammonitów. (3) Lecz książęta ammoniccy rzekli do Chanuna, swojego pana: Czy myślisz, że Dawid zamierza uczcić twojego ojca przez to, że przysłał do ciebie tych, którzy wyrazili ci współczucie? Czy Dawid nie przysłał swoich sług do ciebie raczej po to, aby przeszpiegować i prześledzić miasto, a potem je zburzyć? (4) Toteż Chanun kazał pojmać sługi Dawida i ogolić im brody do połowy, i poobcinać szaty do połowy, aż do pośladków, i tak ich puścił. (5) Gdy o tym doniesiono Dawidowi, wysłał na ich spotkanie posłów, gdyż mężowie ci byli bardzo zhańbieni. Król kazał im powiedzieć: Zatrzymajcie się w Jerycho, aż wam odrosną brody, a potem wrócicie. (6) Gdy zaś Ammonici spostrzegli, że się zniesławili w oczach Dawida, wysłali posłów i wynajęli sobie Aramejczyków z Bet-Rechob i Aramejczyków z Soby, dwadzieścia tysięcy pieszych, a także króla Maachu z tysiącem wojowników i z Tob dwanaście tysięcy wojowników. (7) Gdy Dawid o tym usłyszał, wysłał Joaba z całym zastępem najdzielniejszych rycerzy. " - 2 Księga Samuela 10:1-7 Książęta ammoniccy nie okazali miłości. Z góry ocenili intencje Dawida jako złe. Zarzucili Dawidowi że motywy jego działania są wrogie. Taka postawa sprawiła że uczynili zło posłańcom Dawida, co później doprowadziło do wojny. Gdy z góry będziemy innym ludziom przypisywać złe intencje, złe zamiary, złe motywy działania to też to doprowadzi do różnych krzywd i do starć, wojen a przecież chrześcijanin nie powinien tak postępować. 

Miłość agape nie jest naiwna, ale i nie zakłada, nie zarzuca z góry innym że mają złe intencje, nie zarzuca że mają złe zamiary i motywem ich jakiegoś działania jest jakieś zło. 


Czy chcielibyśmy aby ktoś z góry nasze postępowania traktował jako wrogie ?? Na pewno nie.
Czy chcielibyśmy aby ktoś z góry nasze postępowania traktował jako wypływające ze złych intencji ?? Na pewno nie. Nie róbmy tak wobec innych. Miejmy jak najlepsze podejście do innych. Zakładajmy jak najlepsze intencje i  prośmy PANA JEZUSA o rozpoznanie, rozeznanie wszystkiego i mądrość aby nawet jeśli okaże się że ktoś miał wobec nas jakieś złe zamiary, ze złych motywów coś wypłynęło to żebyśmy wiedzieli jak postąpić wobec tej osoby jako uczniowie PANA i jak jej pomóc aby porzuciła zło. 


Ile konfliktów w rodzinach, w małżeństwach, w pracy, szkole i innych miejscach wybuchło i wybucha bo ludzie mają wobec siebie negatywne, złe nastawienia lub błędnie interpretuje czyjeś zamiary. Źle odczytują dane działania drugiego człowieka jako wrogie a tak na prawdę człowiek może pomylił się w czymś, czegoś nie wiedział, zrobił coś automatycznie bez zastanowienia -- nie miał złych zamiarów, złych intencji a jednak ktoś tam już go ocenił, osądził że zrobił to celowo, ze złymi intencjami, zamiarami. Miłość tak nie postępuje. Miłość nie myśli nic złego. 


Często ludzie przypisują innym jakieś złe rzeczy, złe zamiary, wrogie nastawienia a w rzeczywistości nic takiego nie ma. Jak często ludzie podejrzewają innych o coś, podczas gdy to jest nieprawdziwe. Miłość tak nie czyni. 

Miłość nie podejrzewa z góry że ktoś kogoś zdradza. Np to że mąż wyszedł gdzieś w środku nocy, nie oznacza że poszedł zdradzać żonę. Żona nie powinna tak myśleć, a tym bardziej rozpytywać męża czy ją zdradził w czasie wyjścia. 


Miłość nie podejrzewa z góry że ktoś jest złodziejem. To że zginęła mi jakaś rzecz nie daje mi zielonego światła, że będę przypisywał z góry komuś kradzież. 

Miłość nie podejrzewa z góry że ktoś jest kłamcą. Ktoś się może w czymś mylić, a nie mówić świadomie, rozmyślnie kłamstwo. Miłość założy pomyłkę, niewiedzę a nie kłamstwo, chyba że ma 100 % dowody to wtedy pójdzie do tej osoby porozmawia z nią z zamiarem pomocy a nie zniszczenia i zrobi to w łagodności a nie w sposób atakujący, agresywny.


Miłość nie podejrzewa z góry innych o inne złe rzeczy. Jak często ktoś coś komuś zarzuca w myślach i słowach a potem okazuje się że to nie było prawdą. 

Skoro miłość nie myśli nic złego to czy bralibyśmy udział w plotkach czy oszczerstwach ?? Na pewno nie. Powtarzanie jakichś niesprawdzonych rzeczy to zła rzecz. Miłość spyta - skąd wiesz czy to prawda ?? , Miłość spyta - czy to co mówisz nawet jeśli jest prawdziwe pomoże tej osobie czy zaszkodzi jej ??, dobije ją i zrujnuje czy będzie miało odwrotne skutki ?? Miłość zamiast obgadywać to pójdzie do tej osoby i porozmawia z tą osobą aby jej pomóc. Nie będzie obgadywać aby ruinować jej imię. Nie będzie czynić rzeczy aby ludzie źle postrzegali tą osobę. Gdy ktoś zrani nas możemy zareagować na dwa sposoby. Albo jak stary człowiek, albo jak nowy w Chrystusie. Pierwszy z góry będzie zakładał złe intencje, wrogość. Będzie przechowywał urazy, nie przebaczy z serca. Człowiek Chrystusowy będzie miał inne nastawienia, czyny ... 


miłość nie rozmyśla jaki to drugi człowiek jest zły, ale patrzy na siebie i wie jaki był kiedyś. Wie że tylko dzięki łasce Zbawiciela ma zmienione czyny i chce pomóc drugiemu, a nie potępiać go, nie oskarżać, nie wywyższać się nad niego. Wszyscy zgrzeszyliśmy i wszyscy potrzebujemy łaski Bożej. Okazujmy ją innym, przebaczajmy. Nie przechowujmy urazów w sercach. Serce niech będzie cały dla Chrystusa, po co ma tam być hodowane zranienie, krzywda, nieprzebaczenie. Prośmy PANA aby nie było tego w naszych sercach ale tylko JEGO miłość agape.              pozdrawiam Dominik ...... Charis2007@wp.pl ........ Puławy 09.08.2017

4 komentarze:

 1. Drogi Dominiku
  Proszę o modlitwę za mnie. Od 14 roku życia choruję na schizofrenię, miałem 3 pobyty w szpitalu, obecnie mam 22 lata. Oprócz tego mam dużo materiału do nauczenia się na studia. Jeżeli nie zaliczę tego semestru, to będę zmuszony żyć z renty.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witaj Michał, jest wyleczenie z tzw schizofrenii ale nie przez psychiatrię bo ona nie uznaje Stwórcy i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Nie uznaje grzechu itd. Wszelkie problemy psychiczne są efektem zerwanej relacji z Edenu, a więc tylko w JEZUSIE jest ratunek - dlatego powiedział, żeby przyjść do NIEGO bo tylko u NIEGO jest ukojenie : " Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie. (29) Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode mnie, że jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. " - Ewangelia Mateusza 11:28-29


   , zapewniam cie o modlitwie, a ty jesli nie uznales Zmartwychwstałego swoim Zbawicielem i Panem to zrób to niezwłocznie i nie odchodź od NIEGO. ON cie dobrze poprowadzi. Zalezy MU na tobie, na twoim zbawieniu, wiecznosci ... http://mieczducha888.blogspot.com/2017/05/ewangelia-prawdziwej-aski-do-zbawienia.html

   , pozdrawiam Dominik

   Usuń
  2. Mam problem, bo głosy w głowie mówią mi, że Bóg Jahwe i Szatan to ta sama osoba. Nie mogę tego wytrzymać. Sam jestem zagubiony.
   Michał

   Usuń
  3. wypełniaj umysł tym co Chrystusowe. Czytaj Biblię, rozmawiaj z PANEM. Miej wiarę że te myśli są kłamliwe i nie skupiaj się na nich. Proś PANA aby objawił, objawiał coraz bardziej ci swoją wspaniałość, swoją miłość, potęgę, chwałę, dobroć itd.
   " Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. (7) A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie. (8) Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały. " - list do Filipian rozdział 4

   , zło dobrem zwyciężaj - a więc złe, chore myśli zwalcz dobrymi, prawdziwymi przez np prośny, modlitwy, czytanie Biblii . Rozmyslaj o tym co czyste i dobre

   , pozdrawiam Dominik

   Usuń